В края на месец юни приключи IV фаза от програмата за техническо побратимяване между български и американски общини Проект Местно икономическо развитие и маркетинг на българските общини . Проектът завърши с оценка за сертифициране по модел Община готова за бизнес развитие на общините-участнички. Сертификат Община готова за бизнес развитие получиха 12 общини, сред които и Община Разград. Критериите за сертификация включваха наличие на план за икономическо развитие на общината. В изпълнение на изискването с Решение N -75/23.02.2004г. на ОбС Разград е приет план за дейността през 2004г. на Община Разград за местното икономическо развитие и международното сътрудничество. Планът следва избраната от общината стратегия за развитие, а основно място в него заемат дейностите в подкрепа на бизнеса. Важно условие за успеха на тези дейности е наличието на активен диалог между общинската администрация и представителите на бизнеса.
Водено от стремежа си към активен и ефективен диалог с представителите на бизнеса ръководството на Община Разград, посредством Дирекция Икономическо развитие, международни програми и сътрудничество организира регулярни срещи с представителите на бизнеса от общината. Посредством средствата за масово осведомяване ръководството на общината отправя покана до всички представители на бизнеса и заинтересовани страни за участие в насрочената среща. Персонално покани се изпращат до ръководителите на структуроопределящите фирми в общината и до ръководители на фирми с осезаемо обществено присъствие и ангажираност. Покани се изпращат и до отзовали се на предишни срещи ръководители на фирми.
На срещите кметът запознава присъстващите с извършеното от общинските структури по въпросите на местното икономическо развитие и предприетите инициативи в подкрепа на бизнеса и създаването на привлекателна инвестиционна среда. Кметът представя състава и задачите на екипа от Дирекция Икономическо развитие, международни програми и сътрудничество . Запознава присъстващите с предстоящите инициативи и задачи пред общинската администрация, общинския съвет и консултативния съвет по икономическо развитие.
Относно конкретните дейности по-подробно отношение вземат заместник-кметовете по различните ресори. Те акцентират върху инвестиционните дейности, дейностите по създаване на надеждна инфраструктура за развитие на бизнеса, участието на общината в програми и проекти, алтернативни източници за финансиране и др.
Представянето на дейностите по местното икономическо развитие се извършва посредством презентации, което предоставя възможност за визуализация и по-точно представяне на извършеното.
Присъстващите ръководители и собственици на фирми поставят въпроси и дават мнение по извършеното от общинската администрация, както и идеи и препоръки за дейности в подкрепа на местното икономическо развитие.
Следваща стъпка в разширяване на диалога между общинското ръководство и бизнеса е изграждането на Консултативен съвет по икономическо развитие. На среща с бизнеса в началото на септември 2004г. кметът на общината запозна присъстващите със задачите на съвета и предложи членове за неговия състав, които бяха приети от присъстващите.
- Предпоставки за изграждане на обществено-частно партньорство в подкрепа на местното икономическо развитие;
- Разширяване на ангажираността по въпросите на местното икономическо развитие;
- Генериране на нови идеи в подкрепа на местното икономическо развитие;
- Предпоставки за подобряване на инвестиционния климат в общината;
- Увеличаване на прозрачността в работата на общинската администрация.
[Номинирай]
назад