Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Силистра е град с богати фолклорни традиции, на чиято територия работят четири любителски фолклорни ансамбли. Един от приоритетите в културната политика на Община Силистра е да се съхранят традициите и да се внесе нов смисъл и актуално звучене на танцовото изкуство за деца в духа на европейските практики. Така се ражда идеята за организиране на международен детски танцов фестивал за насърчаване междукултурното общуване от ранна възраст.
Практика

Рождената дата на фестивала е 1994 г. Началото е поставено от трима специалисти, работили дълги години в областта на културата - Агрипина Войнова, хореограф и председател на Сдружението за детско-юношеското танцово творчество, Виолета Балева, началник-отдел 'Култура' в Община Силистра, и Йордан Филипов, главен художествен ръководител на Детския танцов ансамбъл "Добруджанче".

Основен организатор и домакин на фестивала е Община Силистра. През осемте му издания партньори са били Министерството на културата, Министерството на образованието и науката, Сдружението за детско-юношеско танцово творчество. Неизменен помощник е и Центърът за работа с деца в Силистра.

Финансирането на международната проява се осъществява от Община Силистра и проектите, които ежегодно разработва екипът на отдел Култура . Финансова подкрепа оказват и множество местни дарители.

През 2002 г. Съветът на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства към ЮНЕСКО предлага провежданият в Силистра международен детски танцов фестивал "Утрешният мир започва с днешното приятелство" да бъде включен в официалния календар на организацията.

В статута на фестивала остава непроменено едно важно преимущество - липсата на конкурсен характер. Това дава възможност на децата да се веселят, да се чувстват освободени и да общуват по-леко помежду си. Ежегодното провеждане на празниците, желанието на формации от много страни от цял свят да присъстват и участват в концертите превръщат Силистра във фестивален град.

В допълнение статутът на това значимо за града събитие позволява на организаторите всяка година да внасят нови елементи в културната програма, съобразени с актуални теми. Така те насърчават извънсценичното общуване между децата от различните фолклорни групи и творчески преплитат традиции и новаторски идеи.

През 2002 г. освен традиционното танцово ателие за разучаване на танци от страните на гости и домакини, се провежда и дискусия на тема Ние в утрешния ден на Европа . Деца, говорещи на пет различни езика (български, турски, руски, полски и италиански) чрез занимателни игри са насърчени да общуват без граници помежду си. Индивидуално или на групи, те отговарят на въпроси, свързани с настоящето и миналото на родните си страни. Разказват за своето детство, измислят заглавия към снимки на екологични теми, споделят какви качества са необходими, за да успееш в Обединена Европа. Организатор на игрите е Информационната точка на Европейския съюз, подготвила и материали за провеждането им. Основни цели са да се стимулира въображението и творческото мислене на участниците, те да се опознаят отблизо и да се убедят, че моралните ценности са еднакви навсякъде в Европа. Така организаторите на фестивала отдел Култура в Община Силистра и Сдружението за детско-юношеско танцово творчество подпомагат междукултурното общуване от ранна детска възраст.
Резултати

За големия интерес към досегашните шест издания на фестивала говорят участията на представители на 25 страни с над 3500 гости-танцьори: Индия, Словакия, Грузия, Израел, Русия, Румъния, Сърбия, Хърватска, Беларус, Гърция, Италия, о-в Тайван, Украйна, Мексико, Югославия, Турция. Деца от Грузия, Румъния. Югославия и Украйна танцуват два пъти в града. От българска страна са участвали най-добрите детски танцови състави с международна популярност от Русе, Габрово, Варна, Търговище, Попово, Бургас. Ежегодното присъствие на чуждестранни детски групи в града стимулира интереса на местните деца за възприемане на различни култури.

Голямата международна проява в Силистра продължава да е единственият фолклорен танцов фестивал в България, който дава възможност на младите хора да покажат своето изкуство, да се научат да общуват помежду си и да станат съпричастни на идеята, че утрешният мир започва с днешното приятелство.
Иноватор: Виолета Балева
Дата на публикация: 25 септември 2002
Номинации: 2
Виолета Балева
Началник отдел "Култура"
Силистра - 7500
ул. Симеон Велики 33
Tel:(086) 2 28 05
Fax:(086) 2 21 12

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]