Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Националният център за социална рехабилитация (НЦСР) е една от най-големите организации в България за социални услуги за хората с увреждания. Създадена през 1991 г., постепенно разширявайки дейността си, благодарение на доброто сътрудничество с местните и държавни власти, през 1996 г. с Решение на МС организацията е призната за национално представена. В момента над 60 души работят в НЦСР основателите са започнали като доброволци, а първите платени сътрудници са назначени по програмата за временна заетост. НЦСР има устойчива стратегия за финансово управление и самофинансиране, но винаги се търси морална подкрепа от страна на обществото.
Практика

Програмите на НЦСР са насочени към осигуряване на ресурс за социална интеграция на хората с увреждания:
- Снабдяване с помощни технически средства;
Осигуряване на инвалидни колички, тоалетни столове, патерици, бастуни и др. и свързаните с това обучение, информация и сервиз.

- Информация, консултации и посредничество;
Ежедневно в бюрата за социално обслужване на НЦСР хората с увреждания и техните семейства получават консултации или посредничество за решаване на техните проблеми.

- Специализирано транспортно обслужване;
Годишно се изпълняват над 4 000 маршрута, в които се транспортират около 10 000 лица. Обслужването се извършва с пет микробуса.

- Дневни центрове за деца с увреждания;
Дневният център Св. Мина в София приема 25 деца дневно и около 30 деца само за рехабилитация или консултации. Предстои откриване на дневни центрове в София и Бургас (реконструкцията на сградите за тази цел е почти завършена).

- Обучение;
на хора с увреждания по компютърна грамотност, чуждоезикова подготовка, в административни и комуникационни умения.
тренинг на персонала специалистите, които работят в НЦСР преминават курс на обучение в Белгия и професионални и мотивационни тренинги в България.
на специалисти всяка година се провежда семинар по въпросите на социалната инеграция на хората с увреждания, с участието на социални работници, експерти, институции и НПО.

- Хуманитарна помощ;
НЦСР развива широка благотворителна дейност: много социални институции, болници и рехабилитационни отделения получават оборудване и приспособления.

- Връзки с обществеността;
Дейностите са насочени към информиране за правата на хората с увреждания, за възможностите, които НЦСР предлага, за проблемите и тяхното решаване.
Резултати

- От 1996 г. НЦСР има традиция да връчва годишна награда за Принос за доброто на инвалидите в България . Бронзовата статуетка е изработена от българския скулптор Георги Костадинов и се дава на държавници, политици, дипломати, журналисти, общественици, които имат изключителен принос за подобряване на живота на хората с увреждания.

- Строи се Център за рехабилитация и обучение на младежи с увреждания в Поморие, където те ще могат да отсядат за около 20-40 дни годишно. Те ще получават кинезитерапия, психо-тренинг, логопедична помощ, компютърно и чуждоезиково обучение, обучение в социални умения, спорт и развлечения.

- Оказва се помощ на хора с мобилни проблеми в София за снабдяване с новите документи за самоличност.

- Осигурени са достъпни за хората с увреждания услуги с възможност за избор.
Иноватор: Христина Христова
Дата на публикация: 17 май 2000
Номинации: 9
Христина Христова
Председател
София - 1000
ул. Христо Белчев 21
Tel:(02) 980 34 92
Fax:(02) 980 34 92

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]