Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Да защитим правото си на труд
Съюз за възстановяване и развитие Хасково
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Младите хора ежедневно се сблъскват с хиляди проблеми, които крие нашата действителност. Ежедневието им поднася изпитания, за които те не винаги са подготвени. На тях в повечето случаи им липсват знания, опит и умения да се справят с предизвикателствата на живота. Все повече млади хора се налага да работят след завършване на средното си образование, както в страната така и извън нея. Те не знаят към кого да се обърнат, какви документи да подготвят, какви са правата им, имат ли реални шансове за успех, на каква подкрепа могат да разчитат, кой и как може да им помогне, за да се ориентират бързо в обстановката и да започнат работа.
Практика

Отговорите на тези въпроси се крият в познаването на информационните източници, изискванията на нормативната уредба (международна и българска), придобиването на умения за насочване предприемчивостта на младежите в правилната посока. За да се подготвят младите хора за тази непозната за тях житейска ситуация е необходимо да се формира убеждението, че те могат да се реализират успешно, като разчитат на личния си опит, качества и компетентност.

За да постигне максимална ефективност, екипът на проекта осъществява дейностите в 6 хасковски училища, като използва метода ученици обучават ученици . Представителите на Клуба на приятелите на ООН вече са работили по реализацията на проект за защита на човешките права и са подходящи партньори за постигането на определената цел. Група ученици от горните класове става основното ядро обучители в другите училища на общината.

Проектът започна с представяне и популяризиране сред обществеността и главно сред учащата се младеж в общината. Проведена е пресконференция, организирани са срещи, предавания, интервюта.

В първия етап на обучението се включват 16 младежи, които са обучени в следните области:
- Развитие на лекторски умения;
- Запознаване с основните трудово-правни отношения;
- Запознаване с важни международни и български организации и документи, регламентиращи правата и отговорностите в трудовия процес;
- Представяне на различни програми и донори, насърчаващи младежкото предприемачество и професионалното обучение;
- Запознаване с информационните източници и начините за контакт с работодателите;
- Запознаване с документите, необходими при постъпване на работа, и изискванията, на които те трябва да отговарят;
- Формиране на делово поведение при установяване на пряк контакт с работодателя;
- Подготовка и успешно поведение при явяване на интервю за работа;
- Подготовка на делова кореспонденция;
- Стил на обличане и контакти между колеги и ръководители;
- Умения за работа в екип.

На втория етап обучените млади хора разработват самостоятелно помощни материали, организират и провеждат обученията на своите връстници по предварително изготвен график. Така те обучават около 100 свои връстници. Освен тези обучения, включващи и много дискусии, младите хора провеждат над 20 работни срещи между Клуба на приятелите на ООН и новосформираните младежки групи от различните училища.

Освен обучението на младите хора се предоставя шанса да се запознаят с партньорите, с ключовите фигури в региона и държавните институции. На проведените срещи се споделят проблеми, обсъждат се перспективи, дават се предложения и се търси изход от разглежданите ситуации. Търсят се най-полезните за младите хора начини за подобряване на тяхната информираност по отношение на бъдещата им трудова реализация.

За успеха на проекта важна роля изиграват не само ентусиазма на участниците и подкрепата на партньорите, но и привличането на медиите за съмишленици. Това не само популяризира дейностите и прави резултатите по-прозрачни, но и помага на младежите да станат по-открити, по-активни и по-уверени в себе си, пред камерата и в живота.
Резултати

Младите хора с помощта на екипа на проекта подготвят и издават за своите връстници ръководство Да защитим правото си на труд , в което са събрани, конкретизирани и поднесени по интересен начин за аудиторията най-важните документи и информация по темата. Учениците сами разработват и отпечатват дипляна, която представя целите и дейностите по проекта, както и резултатите от дейността.

Обмяната на мнения и положителни практики, дискусиите, провеждането на симулационни игри са в основата на инициативността на обучителите, демонстрирана през втория етап на проекта. Младите хора обсъждат, правят предложения и спорят помежду си, за да намерят приемливите за тях решения на конкретните житейски ситуации. Те разполагат и с възможността да продължават да информират своите приятели и връстници и след приключване на проекта. По този начин се осигурява по-голяма устойчивост и мултипликация на резултатите.

Как учениците се справят с предизвикателствата може да се разбере и от филма, който отразява някои от работните моменти, постиженията, проблемите, ентусиазма и разочарованията, с които се сблъсква екипа в процеса на реализацията на проекта.
Иноватор: Иванка Душкова
Дата на публикация: 28 февруари 2003
Номинации: 2
Иванка Душкова
Изпълнителен директор
Хасково - 4180
ул. "Христо Ботев" 1
Tel:(038) 62 42 65
Fax:(038) 62 42 65

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]