Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Двете младежки организации установиха контакт чрез интернет и споделиха основните приоритети на работа и възможните дейности, които заедно могат да осъществят за решаване на общите екологични проблеми, за укрепване на мира на Балканите. Искаха да бъдат посланници за един мирен свят, без насилие и етнически предразсъдъци.

С проекта отговорихме на необходомостта от повишаване знанията на младите хора в сферата на екологията, опазването на околната среда на Балканите.

Практика

Младите хора от България и Македония в продължение на 12 дни при работните посещения в Сливен и Битоля заедно работиха в екип в природен парк Сините камъни, Дом на водата - Сливен, природен парк Пелистер, Преспанското и Охридското езера. Дискутираха по темата Как да запазят природните богатства на Балканите, използваха симулациионни игри за решаване на проблеми и поставени задачи по опознаване живота на своите връстници, извършваха еко почиствне на определени места за отдих в природните паркове на Македония и България, запознаваха се с бита, традициите и културата на двете държави /чрез използване на метода декодиране на градовете/. В свободното си време младите имаха възможност да общуват заедно в младежки дискотека, в честване на петгодишния юбилей от учредяването на Биосфера, участваха в концерти и събор в местността Карандила в природен парк Сините камъни . Осъществиха срещи с други младежки организации и разработваха проекти за бъдещи инициативи. Заедно с местните медии показаха възможностите на доброто партньорство и добрите практики в младежките дейности, споделени по време на проекта.

Отчетено беше ниво на по-добра информираност, придобиване на трайни положителни нагласи и умения във връзка с екологичната култура и опознаване на околната среда. Изключително много допринесоха за опознаване на природните дадености на двете държави дейностите, извършени по време на младежките обмени в България през месец август /12.08 17.08.2004/ и през месец септември в Македония /07.09 12.09.2004/. От особенно значение бяха вечерите за представяне на държавите обичаи, традиции, култура и кухня. Младите хора разбраха, че двете страни освен близките езици имат и еднакви културни ценности. Те нямаха различия във виждания и култури, преминаха бариерата на общуване чрез формите на неформалното общуване и работеха в хармония за постигане на целите на проекта. От особенно значение беше споделянето на добрите практики и положителни резултати от предишни инициативи. Те обогатиха младите хора и им дадоха увереност за нови проекти и разширяване на мрежата и превличането на други общности в опазването на природните богатства на Балканите и света, в които живеят и изграждането на екологична култура в голямата младежка общност.

Резултати

Осъществяването на проекта беше изключително успешешен и ползотворен за младите хора от екологичната комисия при Младежки парламент Сливен и Биосфера - Битоля:

- Създадоха се трайни контакти и приятелства между младежите от двете държави и стремеж за реализиране на следващи проекти;

- Опознати и описани бяха природните забелижителности на двата града;

- Изработено е СD и предстои изработване на интернет страница за природните дадености и културно-историческите забелижителности на Сливен и Битоля;

- Бяха проведени съвместни акции за почистването на замърсените територии в двете страни;

- Бяха споделени добри практики в опазването на околната среда и ролята на младите хора в този процес;

- Младите хора придобиха самочувствие на европейски граждани, трайно ангажирани с опазването на общия европейски дом.

Иноватор: Таня Евтимова
Дата на публикация: 19 април 2005
Номинации: 7
Таня Евтимова

Сливен - 8800
ул. Асен Златаров 20
Tel:044/ 625366
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]