Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Идеята за започване на проекта "Географска Информационна Система (ГИС) за градско планиране и мониторинг на околната среда" възниква през април 1994 г. по инициатива на Международния Черноморски Клуб в градовете Варна и Бургас. Под ръководството на гръцки консултанти се разработва проект, който печели конкурс на Европейския Съюз и стартира под името URBAN през 1997 г. с участници фирмите Епсилон-Гърция, ЕСРИ-Германия, Геосистемс-Румъния, МТ-МТ - България; Общините Варна, Бургас и Галац, Техническия Университет (ТУ) Варна.
За реализиране на проекта участващите общини трябва да направят собствени разработки в избрана от тях област на приложение на ГИС, докато фирмите подпомагат работата им. ТУ - Варна осигурява учебна, методическа и теоретико-практическа поддръжка на разработката на проекта, а ЕСРИ-Германия провежда обучение по ГИС. Община Галац разработва приложение в областта на териториалното устройство, Община Варна - в областта на кадастъра, а Община Бургас работи в областта на мониторинга на околната среда. За реализирането на проекта Община Бургас получава 44 000 ЕКЮ, участва с още толкова като собствен принос и осигурява средногодишна заетост по проекта за периода на реализирането му на над 5 човека годишно. Дейностите по проекта приключват в края на 1998 г.
Практика
Усилията на специалистите от Община Бургас са насочени към проблемите на околната среда и възможностите за анализа и управлението им с помощта на ГИС. Управление "Опазване на околната среда и използване на природните ресурси" (ООСИПР) определя изискванията към екологичното приложение на ГИС, към структурата на базите данни и тяхното съдържание. Управлението осигурява наличните данни за включените параметри на околната среда: въздух, шум, води, както и за допустимите стойности на техните компоненти, установени с нормативни документи и получени от службите на ХЕИ, РИОСВ, ХМО и други лаборатории в града. За въвеждане на данните за околната среда в отдел "Информационни системи" се създава самостоятелен програмен продукт УРБАН-ДАННИ. Чрез него е възможно както предварително (независимо от наличието на ГИС) въвеждане на данни, така и създаване на архивна база данни и използването й за различни справки. При наличие на ГИС вече въведените данни се вмъкват в таблици на ArcView и се обединяват с обектите от графичната база данни.

За да се покаже възможното въздействие на околната среда върху населението, се събира информация за броя на обитателите на жилищните сгради. За осигуряване на графичните данни са използвани дигитализирани кадастрални карти с М 1:500 и 1:1000, а така получените файлове са обработени допълнително. От тях са структурирани темите на ArcView. Те са подбрани така, че да представляват и основа за други приложения. Обработени са данни за площ от около 1500 хектара.

Създаденото приложение на ГИС за околната среда може да бъде разделено на няколко части. В раздела Качество на атмосферния въздух са въведени данни за:

- Замърсители: комини и техните характеристики;
- Вятър;
- Резултати в пунктовете за измерване

В раздела Шум са въведени данни за:
- Клас на улицата;
- Обем на трафика;
- Ниво на шума.

Изработени са варианти на изгледи при сумарна концентрация на замърсителите за основните посоки на вятъра, за опасна и зададена скорост на вятъра, както и за измерени емисии над ПДК. Данните от пунктовете за измерване са за периода 1994 1998 г. и са разделени по години.

Приложението на ГИС за околната среда е предназначено за използване в дейностите на Управление "ООСИПР" и за информиране на населението за екологичното състояние в града. Успешно създаденото приложение осигурява условия не само за неговото развитие и усъвършенстване, но и за разширяване на обхвата на използване на ГИС в Община Бургас. Тьй като тези системи представляват едни от най-съвременните технологии за териториално управление, се предвиждат разработки в областта на социалните дейности и здравеопазването, транспорта, териториалното планиране и управление, кадастъра. Една от желаните цели е да се стимулира обменът на електронни данни с други представители на властта, фирми и организации на територията на общината за развитие на регионална информационна система и за по-добро сътрудничество в процеса на вземане на решения.

Трудности при реализирането:
Технологичните трудности при реализирането на този проект са свързани преди всичко със събирането и обработката на данните, както и със създаването на механизми за поддържането им в актуален вид.
Резултати
Получените след приключване на проекта реални продукти са:
- електронна карта на град Бургас;
- програма УРБАН-ДАННИ за въвеждане на данни за замърсителите на околната среда;
- програма за изобразяване и анализ на тези данни на базата на ГИС;
- страница в ИНТЕРНЕТ с информация за състоянието на околната среда в града с цел осведомяване на гражданите, която се актуализира ежеседмично (http://www.bourgas.net/municipality/urb_bg.htm);
- компакт диск за представяне на проекта и два презентационни файла;
- рекламни материали;
- издадена книга, в която освен описание на разработките на Община Бургас е включена методологията за създаване на екологични ГИС приложения на ТУ Варна, статии за някои основни проблеми на управленските информационни системи и за концептуален модел на система за регионално планиране, базирани на опита на Община Бургас.

Разработката на Община Бургас е удостоена с годишна награда за 1998 г. за специални постижения в областта на ГИС от "ГИС Инвест" ООД, изключителен дистрибутор на ESRI Inc. за България. Със събраните знания и опит специалистите от Община Бургас са в състояние да подпомогнат своите колеги в други общини и организации.
Иноватор: инж. Атанас Сиреков
Дата на публикация: 22 юни 1999
Номинации: 9
инж. Атанас Сиреков
н-к отдел "Информационни системи"
Бургас - 8000
ул. Александровска 26
Tel:(056) 840915 / 300
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]