Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория
Проектът оцени потенциала за производство на електроенергия от малки вятърни генератори на територията на три общини - Шабла, Драгоман и Оряхово. В рамките на проекта бяха изготвени технически доклади за вятърния потенциал и бяха систематизирани всички аспекти на инвестицията в малки вятърни генератори: технологични, правни, финансови и социални. Проектът изгради капацитет в общинската администрация за внедряване на малки вятърни генератори в градска среда, което ще подпомогне местната икономика.

Проектът адресира и групите в неравностойно положение, като не само  даде познания за възможностите за доставка на евтина електроенергия, но им даде практически знания - как работи малкият генератор и как се поддържа. Заложеното обучение в проекта целеше да направи домакинствата в неравностойно положение съпричастни, изваждайки ги от ситуацията - пасивни потребители. Това е необходимо условие за осигуряване на устойчивост на проекта и развитието му в бъдеще.
Практика

Проектът е ценен основно по две причини: 1. 3апознаването на малки населени места с една нова система за ресурсна независимост на общности, ползващи се от местоположението си и създаване на условия за устойчиво градско развитие в тези общности и 2. Подготовката на подобен доклад за вятърен потенциал, не е по силите на малките о6щини, а именно те са тези, на които той може да помогне наистина.

Основните методи, за постигане на заложените цели бяха емпирични и аналитични методи, доказали се при изготвянето подо6ен тип анализи. Методи за консолидиране на обобщена и детайлна информация. Наблюдения, теренни проучвания; разговори с местни жители, анкети, обучения.

Взимащите решение бяха основната целева група, т.к. това са хората, от които зависи 6ъдещото развитие на дадената територия, на която упражняваме дейността си.

Резултати
В рамките на проекта организацията популяризира една нова система за оползотворяване на алтернативна енергия, до6ивана от малки вятърни генератори. Тази система осигурява относителна независимост на ползвателите и, тя сама по се6е си е политика за 6алансирано развитие и устойчиво използване на природните ресурси.

Благодарение на резултатите от проекта общините Шабла, Драгоман и Оряхово усвоиха нови политики за устойчиво градско развитие и ползване на природните ресурси. Така те усвояват една нова система за ресурсна независимост, почиваща на предимствата на територията която обитават.

Допълнителни целеви групи по проекта бяха роми, хора в неравностойно положение, местни общности и др. Те бяха включени в обученията и семинарите, проведени по проекта. Техните нужди бяха взети под внимание, като предложението за оползотворяване на наличния вятърен потенциал бе съобразен изцяло с потребностите и възможностите на допълнителните целеви групи.

Посредством резултатите от този проект основната целева група ще може да потърси възможности за финансиране за изграждане на социално предприятие, от което могат да се възползват всички допълнителни целеви групи по проекта.

http://fua.bg/viatarat-raboti/
Иноватор: ros
Дата на публикация: 31 май 2016
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]