Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Проектът е продължение на пилотната програма за въвеждане на програми за компостиране, осъществена в периода 2002 – 2004 г. от общините Тунджа, Елхово и Болярово. Успешното реализиране на пилотната програма стана основа за по-нататъшното му мултиплициране в рамките на пета фаза на Програмата със съдействието на специалисти от АСЕКОБ и еколозите на Тунджа и Болярово. Бяха привлечени експерти от МОСВ и други НПО с цел по-качествено прилагане на техниките за компостиране и успешно разпространение на резултатите от проекта.

Практика

Мултиплицирането на проекта обхвана 19 нови общини. В периода 2005 -2006 г. Общините Марица, Чирпан, Сливен, Панагюрище, Карлово, Раднево, Правец, Раковски, Кнежа и Стралджа . Понастоящем нова група от девет общини мултиплицира проекта. До края на 2007 година се очаква да бъдат въведени програми за компостиране и във Вършец, Хисаря, Велики Преслав, Смядово, СО-Нови Искър, Родопи, Пазарджик, Калояново и Родопи.

Технологията е опростена – открито редово компостиране ( Windrow ). Т я отговаря напълно на нуждите на малките населени места и съответства на целите на проекта. Всички общини закупиха контейнери и ги разположиха на площадките, за да се отделят неорганичните съставки от битовия отпадък. Площадките бяха почистени и заравнени. В много от случаите еколозите на общините засадиха бързорастяща растителност, която да сигнира площадките за компост, а в последствие и да служи като естествена ограда.

Бяха проведени шест разяснителни семинара с еколозите от общините, които работеха по програмата. Бяха организирани информационни кампании във всяка общиная участваща в проекта. За целта бяха раздадени за разпространение общо около 12 500 бр. информационни брошури. Голяма част от общините използваха местните медии за провеждане на разяснителната кампания. Като цяло населението подходи с разбиране и съдействаше за разделяне на отпадъка.

На изградените площадки има готов компост, който се използва от населението. Площадките са обозначени са с табели, а някои от тях се охраняват.

По-добри резултати се постигаха, когато бяха осигурени пазачи и имаше добра информационна кампания, която да предхожда въвеждането на програмата. В общините с повече отпадъци от овощарството и градинарството бе явна необходимостта от раздробяваща техника. Оптималният вариант е осигуряване на малки шредери за всяка площадка или по-големи, но мобилни машини.

Проектът доказа, че с не много скъпи и сложни технологични решения може да се постигнат добри резултати в управлението на битовите отпадъци и отпадъците от селското стопанство.

Резултати

Мултиплицирането на проекта обхвана 19 нови общини. В периода 2005 – 2006 г. Общините Марица, Чирпан, Сливен, Панагюрище, Карлово, Раднево, Правец, Раковски, Кнежа и Стралджа успешно въведоха програми за компостиране и изградиха 16 площадки за компост. Всички площадки, изградени в периода на мултиплициране на проекта, са функциониращи.

В общините, в които беше реализиран проектът, се намалиха обемите на твърдите битови отпадъци, депониранр на сметище. От общият поток на отпадъците бе отделена голяма част от органичния компонент. По този начин не само се отговаря на съвременните екологични и нормативни изисквания, но се осигурява и ценна съставка, служеща за подобрител на почвата.

Контактна информация&

Николай Сиджимов,

изпълнителен директор,

Асоциация на еколозите от общините в България (АСЕКОБ)

Сливен 8800

пл. „Стоил войвода” 1

тел.: (044) 610 888

mob. 0888 577 973

Иноватор: ros
Дата на публикация: 22 юни 2007
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]