Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
Бюро за социални дейности и услуги
Сдружение Център за социално партньорство
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Инвалидността у нас все още се разглежда като медицински проблем, а социалният му аспект остава на заден план. Повечето от хората с увреждания остават затворени в своите домове, разчитат единствено на грижите на близките си и остават силно ограничени във възможностите си за реализация и развитие. Тежкото съчетание от архитектурни бариери, ниски доходи, безработица и финансов дефицит води до липса на усещането, че хората с увреждания са пълноправни членове в обществото и могат да изработят своята визия за бъдещето.
Практика

Проектът представлява 2-ра част от 5-годишна програма за социално-психологическа адаптация и интеграция на хора и групи в обществото, намиращи се в неравностойно социално положение. Той е продължение на дейностите от предходен проект Дневен център за социална рехабилитация на инвалиди над 18 години , когато екипът на сдружението работи с 40 души с физически увреждания.

Целта на проекта е създаване на консултативно-посредническо Бюро за социални дейности и услуги, което да предостави достъп до информация и ресурси чрез пряка консултативна дейност, социална работа и оказване на професионална помощ. Дейностите на Бюрото допринасят за развиване на социалното предприемачество, посредничество и застъпничество пред институциите, за да бъдат стимулирани реципиентите към активен и ползотворен живот.

Дейностите на проекта отговорят на потребностите на целевите групи във време, наситено с различни реформи в обществото. Във връзка с кампаниите за смяната на паспортите с лични карти, пенсионната и здравната реформа е необходимо ходене до институции, събиране на документи, попълване на сложни формуляри. Хората имат нужда от информация, помощ и подкрепа.

Почти цялата дейност е реализирана в домовете на клиентите, работи се на терен (сред общността). Това позволява да се отговори навреме и адекватно на специфичните нужди и потребности. Особено полезни се оказват и рехабилитационните мероприятия в домовете, които допринасят за временно облекчаване на тежкото състояние на хората с увреждания.
Резултати

Дейностите по проекта дават възможност на екипа да се докосне в детайли до специфичните проблеми на всяка целева група. Той подкрепя усилията им за обединяване в нови организации и работа по специфичната проблематика. В края на годината отчетът показва, че са обслужени общо над 250 души - една част от тях еднократно, а със 120 души се работи целогодишно.

Родителите на децата с увреждания се обединяват в сдружение (НСО), която ще работи в посока решаване на техните проблеми. По време на организираните работни срещи и съвместна работа групите на хората с увреден слух, зрение и болни от диабет осъзнаха потребността от обединяване на усилията си в решаването на общите проблеми и отстояване заедно на своите позиции.
Иноватор: Емилия Г. Дескова
Дата на публикация: 20 април 2001
Номинации: 0
Емилия Г. Дескова
Председател
Сливен - 8800
ул. Конда войвода 4
Tel:(044) 7- 48- 51
Fax:(044) 7- 10- 58

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]