Идеята за проекта се роди при обществено обсъждане на проблемите на младите хора в общината, като бе констатирано, че и днес младите от малкия град нямат достатъчно информация за последствията от употребата на наркотици и че често наркотиците са примамливи и интересни за тях. Инициативата се пое от Центъра за устойчиво развитие на Община Брацигово в активно партньорство с ръководството на общината, СОУ "Народни будители" и Младежкия дом. След проведените анкети сред младите хора екипът на сдружението подготви проект, с който кандидатства пред Програма "Подобряване на социалната среда" на ФРМС/МОТ. В началото на 2004 г. започна практическата реализация на проектните дейности.
Изпълнението на проекта се осъществи на 2 етапа:
1. Първа и основна задача беше регистрацията на НПО. Регистрацията беше подготвена от екип, който се събра на общо събрание и избра членове на управителния съвет и председател на сдружението. Сдружението с нестопанска цел и получи наименованието Сдружение "Център за устойчиво развитие на Община Брацигово". В рамките на проекта първото НПО в Община Брацигово бе регистрирано в Пазарджишки окръжен съд. Процедурата по регистрацията бе изцяло финансирана от ФРМС/МОТТ.
2. Изпълнение на програмните дейности:
След представяне на проекта пред обществеността бе сформиран екип, който активно се включи в отделните дейности. Бе проведена анкета сред младите хора, за да се види каква е тяхната настройка към подобна форма на превенция. Установихме, че децата имат желанието да научат повече за вредите от употребата на наркотици и желаят да се включват в отделните дейности с каквото могат.
От февруари 2004 г. започнаха и лекторите на тема антидрога, които продължиха до месец юни. Те бяха изнесени от две психоложки, работещи към Наркотичния съвет - гр. Пазарджик. На децата им беше много интересно, те се включваха в дебатите по отделни въпроси, свързани с нарккотиците. Макар и организирани с подкрепата на СОУ Народни будители , на срещите не присъстват учители, за да могат децата да бъдат откровени. След разговорите с тях лекторите споделят, че някои деца имат проблем с наркотиците.
В изработването на информационни материали (диплянки и брошури) се включват с много труд и желание ученици от горните класове. Те стават автори на дипляните, като училищното ръководство им помага за размножаването им на цветна хартия. Това за младите хора е още един начин да изкрещят на обществото: "Не" на дрогата!". Ето някои от заглавията на брошурите: "Не задавайте тъпи въпроси, а спрете, колкото и да ви е трудно, да се друсате!", "Младост без риск", "Не погубвайте живота си!", "Какво биха ми причинили наркотиците?", "Не умирай в невежество!" Авторите на най-удачните информационни материали получиха тениски с надпис "Не на дрогата!"
През месеците май и юни като част от кампанията се организираха спортни състезания (футболен турнир), в който взеха участие деца от 5, 6, 7 и 8 клас. Най-добре представилите получиха награди и тениски с надпис "Не на дрогата!" Награждаването се извърши на 15.06.2004 г. с приключването на учебната година.
Проектът бе финализиран с концерт-хепънинг, за организацията на който бяха обединени усилията на ЦУРОБ, училищата в общината и ръководството на общината. Концертът се проведе на 1 юни - Ден на детето и бе първият по рода си в Община Брацигово по размах и въздействие. Младите хора и децата от цялата община проявиха голям интерес към празничния маратон, който започна сутринта и завърши вечерта на площада в Брацигово, мнозина от тях взеха участие с народни и поп изпълнения и танци в него. На площада пяха ансамбъл "Загорче" и млади изпълнители от "Хит-1". Те установиха спонтанни приятелства с децата от публиката и се присъединиха към кампанията, като също облякоха тениски с надписите "Не на дрогата!"
Младите хора от гр. Брацигово се почувстваха дейни и в центъра на общественото внимание. Най-сетне обществеността обърна внимание на техните проблеми и им даде възможност да изразят совето мнение по проблеми, които ги вълнуват. Те се почувстваха забелязани и реализираха идеите си.
С изпълнението на проекта екипът на ЦУРОБ - млада органзиация, регистрирана със съдействието на ФРМС и Програма "Подобряване на социалната среда" - приодоби опит и самочувствие за кандидатстване по нови проекти.
[Номинирай]
назад