Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

 

 
Идеята за този проект идва от нуждата на младите хора да бъдат информирани; да се научат да пишат бизнес планове, да кандидатстват пред различни финансиращи институции, да стартират своя собствена фирма.

 

Проектът е разработен като продължение на успешна инициатива за бизнес образование, осъществена в община Козлодуй през 2004/2005 година, 2005/2006 година и 2006/2007 година. Предложението е популярността и положителният стимул от проекта в две, след това шест и последната година седем училища в Козлодуй, финансиран от британското Министерство на търговията и промишлеността (DTI), да послужат като основа за надграждане и повтаряне на курса по бизнес обучение и конкурс за най-добър бизнес план в осем средни училища в четири общини.
 
Проектът не само ще разшири географския обхват на инициативата, но и ще даде възможност на повече ученици от горните класове да набележат жизнеспособни идеи за стартиращ бизнес, което ще насърчи предприемаческото мислене и ще увеличи шансовете на младите хора след завършване на средно образование да намерят своето място на пазара на труда .
 
Идейният проект има подкрепата на общинските кметове, училищата, които ще участват в проекта, местни бизнесмени и АЕЦ “Козлодуй”.
 
Предлаганият проект подкрепя стратегията на АЕЦ относно програмата за управление на социалните последици при извеждане от експлоатация на 1-4 блок на АЕЦ Козлодуй. Той е съобразен със стратегическото планиране на четирите общини. Проучването откроява като важен приоритет развитието на малкия и среден бизнес в общините, които са най-засегнати от спирането на блоковете – Козлодуй, Мизия, Оряхово, Хайредин. Изграждането на бизнес център в Козлодуй с финансиране от DTI е пряко насочено към този приоритет, тъй като предоставя на местната общност всестранна програма за подкрепа на бизнеса. Предлаганият проект за бизнес обучение поставя допълнителен акцент върху младите хора и цели да постигне ефект в три насоки, като:
 
1.мотивира младите хора да развиват предприемачески умения и да разработят реалистични бизнес проекти;
2.повиши информираността на местната общественост за възможностите, които предлага частният сектор, и за потенциала на младите хора;
3.създаде възможност за бизнес центъра да популяризира своите услуги и да привлече вниманието на обществеността и бъдещите млади предприемачи към ролята си на организация за подкрепа на бизнеса.
 
Нещо повече, чрез обвързването на бизнес центъра с успешен предишен проект, инициативата ще подчертае трайния ангажимент за изграждане на местен капацитет за развитие на бизнеса.
 
Кметовете на четирите общини изявиха готовност да се включат в търсенето и осигуряването на необходимите средства.
 
Предложението е разработено въз основа на успешен проект за състезание по бизнес планиране, осъществен 2004 година в две училища в Козлодуй. В проекта са участвали 30 ученици от две местни училища – общинското училище СОУ “Св.Св. Кирил и Методий” и ПГЯЕ “Игор Курчатов”. За работа с учениците са били обучени двама учители от общината. През 2006 година шест училища участваха в състезанието, а през 2007 г. те вече са седем – от три общини – Козлодуй, Мизия и Оряхово.
 
Включвайки СОУ ”Васил Воденичарски” с. Хайредин в новото проектно предложение ще се разшири географския обхват на дейността и цялостно ще бъдат обхванати всички средни училища на територията на четирите общини.
 
В рамките на обучението учениците ще придобият основни бизнес умения и ще сформират тричленни екипи, за разработване бизнес планове за заключителния конкурс. Комисия, съставена на местно ниво, ще излъчи осем отбора финалисти, чиито бизнес планове са били прегледани от компетентно жури с участието на представители на бизнеса, на общинските ръководства, банки, Бюро по труда. Най-добрите бизнес планове ще получат парични награди, които могат евентуално да бъдат част от началния капитал за бъдеща фирма.
 
Проектът цели:
  • да възпроизведе успешна практика за бизнес образование, включително състезание за разработване на реалистични бизнес планове от учениците, в осем местни училища в четири общини; като осигури образователна и социално-психологическа подготовка на младежите да ръководят своя бъдещ бизнес
  • да развие предприемаческа култура сред младите хора и да мотивира ученици от горния гимназиален курс да развият основни бизнес умения;
  • да осигури институционална и информационна подкрепа на младите бъдещи предприемачи
  • да популяризира програмата за подкрепа на бизнеса на БЦ Козлодуй.
Практика

Проектът ще използва опита от предишните проекти за конкурс по бизнес планиране и ще го повтори в осем местни училища в общините Козлодуй, Мизия, Оряхово и Хайредин. Три училища в Козлодуй, които са участвали в проекта миналата година, отново ще вземат участие в инициативата. Това са ПГ по ядрена енергетика ,,Игор Курчатов” , СОУ “Св. Св. Кирил и Методий” и СОУ ”Христо Ботев”. Ще бъде включено училището в с. Бутан (община Козлодуй) ПГСС ”Христо Ботев” с цел да се достигне до възможно най-много ученици в региона, включително и такива с ромски произход. В община Мизия има едно-единствено средно образователно училище, което също има желание отново да участва в проекта – ПГХТ ”Васил Левски”. Двете училища от Оряхово - ПГ „Проф. Марин Върбанов” и СОУ “Христо Ботев” също са готови да участват. За първи път ще вземе участие в конкурса училище “Васил Воденичарски” с. Хайредин.

Тези училища подготвят учениците да продължат образованието си във висши учебни заведения, но същевременно им дават подходящи умения, за да започнат работа в АЕЦ или в местни малки и средни фирми и веднага след завършване на средното си образование. Въпреки, че АЕЦ остава най-големият работодател в региона, работа в централата ще се намира все по-трудно предвид закритите реактори. Проектът за бизнес обучение ще запознае учениците от горния курс с предприемачеството и ще им даде възможност да придобият практически опит за разработване на добри бизнес идеи. Така проектът ще подпомогне младите хора да се включат в работната сила с по-добро разбиране за начина, по който работи частният сектор, а за някои ученици ще осигури основа за алтернативна заетост, като ги насърчи да обмислят възможности за собствен бизнес.
Образователната програма ще стъпи върху натрупаните от учениците знания и ще се проведе в рамките на 50 учебни часа теория, от които се предвиждат 10 часа за игрови ситуации, разиграване на казуси и др. приложения на интерактивни методи на обучение. Ще бъдат застъпени следните теми:
 
  • бизнес планиране;
  • маркетинг;
  • предприемачество;
  •  творческо мислене;
  • как се стартира бизнес в България;
  • финансиране на малкия бизнес;
  • присъединяване към ЕС и малкият бизнес.
 
Предвиждат се през месеците януари и февруари 20 часа консултации с учителите при подготовката на бизнес плановете.
Образователният курс цели да обхване между 50 и 100 ученика от осем училища. Те ще бъдат подпомогнати от местни учители от училищата, специално обучени по програмата. Ще бъдат поканени и външни лектори, включително от АЕЦ, общинската администрация и успели местни предприемачи и др.. Учениците ще се научат как да откриват добри бизнес идеи, съобразени с местната действителност, и как да пишат жизнеспособни проекти за малък бизнес, които могат да бъдат защитени пред професионална аудитория.
Ще се насърчава работата в екип, като учениците трябва да работят в групи по трима и да разработят бизнес план за собствена стартираща фирма. Бизнес проектите ще бъдат в обем минимум 15, максимум 20 страници. Всяка група ще подготви презентация и ще представи своята идея. Бизнес предложенията ще се оценяват по следната система:
 
Качество на разработения бизнес план   ……………...60%
Презентация ...……………………...................................25%
Професионален подход и работа в екип ....……………15%
Идеите за бизнес могат да бъдат в областта на услугите или производството, те трябва да имат добри перспективи за растеж на бизнеса и потенциал за създаване на трайни работни места. В конкурса не могат да участват бизнес предложения, свързани с производство на оръжия, наркотици, тютюневи изделия, порнография или незаконна търговия.
Бизнес плановете ще се оценяват от комисия с представители от всяка община и местния бизнес, а първите осем отбора, получили най-много точки, ще се състезават на финален кръг. Високопоставено жури ще разгледа бизнес плановете на финалистите и ще връчи награди на осем отбора, представили най-добрите идеи. Местни предприятия, включително АЕЦ, могат да бъдат привлечени като спонсори за допълнителни награди за учениците.
Всички жизнеспособни идеи, набелязани от екипите, ще бъдат публикувани в малка брошура (озаглавена например “Най- добрите ученически идеи за бизнес в региона на Козлодуй”) като признание за усилията, положени от учениците, и набор от идеи за бъдещи стартиращи фирми.
Предвид разширения обхват на проекта и необходимите чести пътувания между трите общини, бизнес центърът ще назначи специален координатор на пълно работно време, който ще отговаря за изпълнението на проекта. Ръководителката на бизнес центъра е участвала в реализирането на проект 2006/2007г. Нейната запознатост с дейностите и личният й опит ще гарантират приемственост и правилно осъществяване на проекта.
 
Резултати

- 19 бизнес плана, разработени от отборите на учениците и представени на конкурса;
- 119 ученика от горния курс в Козлодуй, Мизия и Оряхово завършили програмата за бизнес образование;

 
За повече контакти се обръщайте към:
 
Сдружение „Бизнес център – гр. Козлодуй”
гр. Козлодуй 3320
ул. „Хаджи Димитър” № 1,
тел. (0973) 8 41 15,
факс: (0973) 8 41 16
www. bckozloduy.org
 
Анна Костова Иванова
Началник на отдел „Международни проекти и енергийна ефективност”
Гр. Козлодуй 3320
Ул. Христо Ботев №13
0973 85 812
Иноватор: ros
Дата на публикация: 09 май 2009
Номинации: 5
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]