Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

В периода 1997 - 2000 год. театър “Цвете” осъществи успешно поредица проекти за социализирането на децата от Дома за момичета и момчета с трайни физически увреждания “Цар Борис I» в град Луковит с техните връстници от редовите училища в града. Това даде основание на  Център за независим живот  да препоръча екипа ни на Дневен център за деца с интелектуални проблеми -  Банско, където периодично работим от 2003 г. до днес. През 2005 г. «Спасете децата» - България ни възложиха да подготвим програма за възпитание в толерантност за учениците от начален училищен курс и за педагозите и родители от училища, въвели приобщаващо образование. Дългогодишната ни  работа с деца с трайни физически и интелектуални увреждания направи разбираеми за нас техните проблеми,  които в процеса на работа се опитвахме и някои от тях – научихме да разрешаваме. На практика се убедихме, че изкуството, въздействайки предимно емоционално, а после -  и интелектуално, предоставя големи възможности за общуване на деца с различен потенциал и произход. То е могъщо средство за провеждане на възпитателна и терапевтична работа, което – за жалост – все още твърде малко се прилага в България.

Практика

Екипът на театър "Цвете" счита за много важни всички запланувани и проведени проектни дейност, а именно:

 

  • Съвместни артистични дейности на подрастващи с интелектуални и физически проблеми с други техни  връстници за постигане на социална интеграция 
  • Подготовка и представяне на артпродукции на участниците пред обществеността
  • Разработка на методология  за приложение на артсоциална терапия на деца с увреждания съвместно с преподаватели от ВУЗ-ове въз основа на доказани успешни практики
  • Тренинги на доброволци за работа в Центъра
  • Публични и медийни изяви

 

Като особено достойнство на проекта обаче оценяваме сформирането на мултидисциплинарен екип, пряко включен в работата с децата със специални образователни потребности, включващ освен артистите от театър "Цвете", също преподаватели от ВУЗ и студенти-доброволци, подготвящи се за специалисти, оказващи помощ на хора с увреждания в  различни сфери.

В проведения от нас тренинг ние успяхме да им даде базисна представа за арт техниките, които те също биха могли да приложат в бъдещата си професионална работа. Факт, който всички те високо оценяват, особено като се има предвид всеобщото им мнение, че университетите им дават единствено теоритични познания, но никакви практически умения. В същото време ние можахме да се ползваме от спецификата на техните познания при анализа и планирането на съвместната ни дейност.  

Резултати

Повишените социални умения за общуване в група с деца и възрастни, които участниците придобиха в процеса на проектната ни работа, повлияха индиректно и върху техните обучителни умения. Повиши се възможността им концентрация, увеличи се в известни рамки самоконтролът в случаите хиперактивно поведение или пък се появи мотивира за включване  на плахите и пасивните в общите процеси.

 

Артистичните продукти, които групите представиха, също имат своето значение за по-доброто интегриране на тези деца в общността и развиването на нови за тях социални умения. За положените усилия и постигнатите резултати публиката ги възнагради с много аплодисменти, лични поздравления и приятелски признания.

Напредъкът на децата, включени в проекта, е видим и с дългосрочен ефект, защото промените, които станаха с тях, по време на реализиране на дейността, са вътрешни – те изработиха нови механизми за общуване, за справяне в ситуации на агресия и напрежение, нови умения за изразяване на себе си и търсене на път към преживяванията на другия.

 

Осъщественото взаимодействие между СНЦ "Театър Цвете" и преподаватели от ВУЗ предоставят дълго търсена от екипа ни възможност придобитите в международни тренинги и уъркшопи умения за провеждане на добри европейски практики да бъдат пренесени у нас. Убедили се на практика в ефективността на прилаганите от нас техники, нашите супервизори в момента провеждат разговори за разкриване на магистърски програми за разпространение на опита от проведената проектна дейност в СУ "Св. Климент Охридски" - София, ЮЗУ "Н. Рилски" – Благоевград и Университет ”Проф. д-р Асен Златаров”- Бургас.

 

Контактна информация:

Театьр "Цвете"

ж.к."Младост"1, бл.15, вх.Б, ап.41

София - 1750

тел/факс: 02/884-54-71

моб. 0886 319 605 - Цвете Янева

е-мейл: [email protected]

Цвете Янева, ръководител проект

Иноватор: ros
Дата на публикация: 16 декември 2010
Номинации: 1
ros

-

Tel:
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]