Целеви групи на проекта бяха деца от 0-5 г. от семейства в неравностойно социално положение от кв. „Факултета”, техните родители и бременните - 240 бременни жени и майки на деца от 0-3 г. (майката/бременната жена е: непълнолетна и/или самотна и/или без доходи и/или жилище; многодетна; има проблеми в комуникацията; има едно или повече деца в риск; има едно или повече деца с увреждания; в семейството има институционализарно дете). 30 деца на 4-5 г. и техните семейства (детето не посещава детска градина; родителите са непълнолетни и/или без доходи и/или жилище и/или имат едно или повече деца в риск; в семейството има институционализарно дете).
Работата по проекта беше насочена към развиването на 3 основни типа услуги: А) Групово обучение в умения за отговорно родителство и здравно образование на бременни жени и майки на деца в риск 0-3г. Обучени са 218 бременни и млади майки от ромския квартал Факултета, които са в риск от изоставяне или неглижиране на децата си. Особено активно са издирвани, мотивирани и включвани в групите самотни майки, майки от най-бедните махали, многодетни майки, както и майки под 18г. Обучението се води от професионалисти (психолози и социални работници), веднъж седмично по 1,5 часа в продължение на 7 срещи. В това време за децата на участничките се грижат сътрудници от екипа и играят с тях развитийни игри. Предлага се възможност за записване на деца от 9м. – 3г. в общинска услуга за детска преходна храна безплатно за най-бедните семейства. Предлага се възможност за насочване към общински здравни услуги за ползване на съвременни методи за семейно планиране. Като поощрение за редовно участие майките/бременните получават малки подаръци, свързани със здравословното отглеждане на бебето и малкото дете. Б) Предоставяне на алтернативна образователна услуга за ежедневни занятия на деца 4/5г - провеждане на ежедневни 3-часови занятия за деца 4-5г. (като се предлага млечно-плодова закуска) от детска учителка и помощник-учител от общността, които работят по предварително разработе¬ната програма. 44 деца от кв. Факултета, които не посещават детска градина участваха в детската група. При включването си в групата, децата покриваха много нисък процент от знанията и уменията (по ДОИ) за възрастта си. След приключване на цикъла, резултатите им бяха напълно съизмерими с резултатите на деца, посещаващи от 3г. възраст целодневна детска градина. Паралелно с работата с деца се провеждаше обучение на родители 2 пъти месечно за това как да подкрепят ефективно децата си в образователното и здравословното им развитие. С децата с по-сериозни затруднения и с техните родители се работи индивидуално, за да настигнат останалите. В) 14 семейства във висок риск от изоставяне на децата си бяха включени в индивидуалната социална услугата водене на случай. Предоставена е психологическа, социална, здравна и материална / финансова подкрепа, включително безлихвени заеми за подобряване на жилищните условия в случаите, където се застрашава здравето на децата.
В резултат от проекта са подобрени родителските умения на 276 семейства по отношение на грижи за здравето, умения за по-добро свързване и откликване на потребностите на бебето и детето, намаляване на риска от изоставяне и повишаване на мотивацията и уменията за образователна подкрепа за децата. Местната общност, макар и резервирана в началото, постепенно откри ползите от предлаганите услуги, хората видяха с очите си как се променят децата от групата на 4-5г., видяха, че завършилите тази група се справят успешно с изискванията на масовото училище (всички завършили бяха записани в предучилищна и първи клас на смесени училища) и все повече семейства желаят да запишат децата си. Вече има дълъг списък от чакащи, тъй като капацитета на групата е ограничен. Майките на бебетата и малките деца успяват да откликват на потребностите на бебетата много по-уверено, да им предлагат здравословна храна и те започват да се развиват по-бързо и да боледуват по-рядко. Всички деца (29) във висок риск от изоставяне, включени в услугата индивидуално водене на случай, останаха със семействата си. 14 части фирми и неправителствени организации са подкрепили проекта и са дарили различни стоки, необходими за целевата група. Община София осигури финансиране за гинекологични прегледи, изследвания, диагностика и поставяне на спирали на желаещи жени в риск от кв. Факултета, както и безплатно включване на 20 деца от най-бедните семейства в квартала в услугата детска преходна храна. Всички тези допълнителни услуги и дарения, повишават доверието в екипа и включеността на потребителите.
В резултат от работата по проекта е разработен цялостен модел от услуги в ромска общност с цел разкъсване на кръга на бедността и осигуряване на възможности за успешно включване в образователната система, пазара на труда и ранна превенция на сериозни проблеми.
Фондация „Здраве и социално развитие” търси възможности да продължи работата и предоставяните услуги и след приключването на проекта.
Фондация „Здраве и социално развитие”
Елена Кабакчиева
бул. „Александър Стамболийски” № 87 ет. 2 офис 4
София, 1606
Тел. (02) 851 81 08; (02) 953 34 55
[email protected]
www.hesed.bg
[Номинирай]
назад