Област Пазарджик е богата на геотермални води. Само в Община Велинград, по поречието на Велинградска и Чепинска река има 97 геотермални източника с температури от 36 до 70 градуса и един - с температура 97 градуса. Според приетата терминология това са нискотемпературни геотермални източници. Поради ред причини в България този вид екологично чист възобновяем енергиен източник (ВЕИ) е силно подценен и практически не се използва, което е парадоксално за страна с над 12 000 частично или напълно проучени източника. В момента енергийната употреба на тези води в Областта се свежда до отопление на няколко обществени сгради в Община Велинград. В други региони има ограничено използване за отопление на оранжерии.
В последното десетилетие няколко европейски фирми успешно разработиха инсталации за производство на топлинна и електрическа енергия от геотермални източници, базирана на органичния цикъл на Ранкин (ORC). В основата на тази технология е употребата на високо молекулярен органичен флуид, който при определени условия и температура над 80 градуса се превръща в газ с налягане около 20 бара. Този газ задвижва малка турбина, свързана с електрически генератор с максимална мощност 300 киловата. Така става възможно автономно захранване с топлинна и електрическа енергия на широк кръг обекти – училища, детски градини, административни сгради, социални заведения, болници, хотели, оранжерии и пр. За да работи ORC инсталацията с нискотемпературен геотермален източник е нужен още един източник на енергия, който да повиши температурата на геотермалната вода поне до 80 градуса. Най-подходящи за това са водогрейни котли, работещи с горива произведени от горска биомаса или дървесни отпадъци от промишлеността (чипс или пелети). Известно е че Област Пазарджик е на второ място в страната по запаси на горска биомаса. Наличието и на двата възобновяеми енергийни източника в региона създава много добри предпоставки за създаване автономни хибридни източници на топлинна и електрическа енергия с висок (над 85%) общ коефициент на полезно действие, които могат неограничено дълго време да осигуряват обслужваните от тях обекти с нужните количества енергия.
Ефективната употреба на енергията от геотермалните източници, тяхното идентифициране и доказване на икономическите и екологични ползи от тази употреба са основните цели на проект GeoSEE (пълното наименование на проекта е "Иновативно използване на нискотемпературни геотермални ресурси в Югоизточна Европа"). Той се финансира от Програма Югоизточна Европа към Европейската комисия. От българска страна, като пълноправни партньори в него участват Регионална енергийна агенция - Пазарджик (РЕАП), която извършва техническите проучвания и Областна администрация - Пазарджик, която разпространява добрите практики за хибридната употреба на геотермални източници, идентифицирани от проекта.
Вече са направени необходимите пред проектни проучвания, които доказаха икономическите и екологични ползи от реализирането на това начинание. В момента италианските партньори разработват цифрова географска информационна система (ГИС) на идентифицираните геотермални източници на територията на всички страни-участнички в проекта, включително Област Пазарджик. Системата може да бъде намерена на сайта на проекта с адрес www.geosee.eu В нея ще бъдат представени данни за ВЕИ потенциала - геотермални източници, горска биомаса, слънчева енергия и др.ГИС на идентифицираните геотермални източници може да бъде намерена на сайта на проекта с адрес www.geosee.eu В нея ще бъдат представени данни за ВЕИ потенциала - геотермални източници, горска биомаса, слънчева енергия и др. Такъв информационен продукт за Област Пазарджик досега не е създаван, очаква се той да допринесе за развитието на инвестициите в нашия регион. Потребители на системата могат да са всички, които се интересуват от потенциала на ВЕИ в Областта - бизнесмени, инвеститори, политици и др. Продуктcj е достъпен на сайта на проекта и е напълно безплатен.
[Номинирай]
назад