Foundation for Local Government Reform
Иновационни практики в България
Обмен на иновации за развитие на местното самоуправление
назад

Номинирай
Verification Code
Въведете кода от картинката тук:
Ако не виждате кода добре, натиснете върху картинката, за да видите нов
Предистория

Демокрацията се стреми към възможно най-широко представителство на гражданите в управлението. Класическият референдум е изключително тромав и скъп , защото като изборите изисква избирателни комисии (над 530 за Пловдив), бюлетини, пликове, охрана и загуба на време за гражданите. За Пловдив приблизителната цена на подобен референдум би била 600-650 хиляди лв. Пловдивското решение е да се използва коректна представителна извадка, която с изчислима точност да отразява мнението на всички пловдивчани. Сдружението за възраждане на Пловдив разработва проект за "Общоградско събрание", подкрепен от ААМР, и със съдействието на ОбС-Пловдив реализира неговата първа фаза през 1998 г.

През есента на 2002 г. Сдружението за възраждане на Пловдив със съдействието на Делегацията на Европейския съюз започва реализацията на Втора фаза на проекта Общоградско представително събрание ( мини-референдуми ), която продължава и през 2003 г.
Практика
Целите на "Общите събрания" са:
да се експериментира модел на Пловдивско общоградско събрание като пример за пряка демокрация;
да се вдъхне увереност на пловдивчани в постижимостта на гражданските действия и значимостта обществено мнение;
да се утвърдят нови форми на взаимодействие между НСО и местната власт, да се укрепи авторитета и ролята на НСО като представители на гражданското общество;
да се установят сред представителите на местната власт демократични рефлекси на зачитане мнението на съгражданите;
да се вземат решения по няколко важни местни проблема съвместно от гражданското събрание и изборните органи в името на устойчивото развитие на града.

"Общото събрание" на пловдивските граждани провежда две условни "сесии" с участието на по над 1000 души, включени в представителните извадки.
Използваните методи и материали са:
свръхкоректна едностепенна представителна извадка;
богат набор информационни материали по референдумния проблем с обективно представяне на противоположните гледни точки, предоставени на попадналите в извадката граждани;
опция за пряко или "дистанционно" гласуване (по пощата).

Това, което прави "Общото събрание" Референдум, е приемането на система от ОбС-Пловдив за зачитане вота на гражданите от представителната извадка чрез включване на референдумния проблем в дневния ред и гласуване по него. Решението влиза в сила само ако и двата органа са гласували "за" (т. е. като при двукамерен парламент). При противоречие за валидно се счита решението на Общинския съвет, но едва след доработване в комисиите, ново разглеждане и прегласуване с квалифицирано мнозинство. Решение ( 126 от 1998 г.) за такава процедура е взето по предложение на Сдружението за възраждане на Пловдив. С влизането му в сила нормативно е установен работещ механизъм за въздействие на гражданското мнение върху конкретни решения на общинските съветници.

Приложеният в Пловдив новаторски вариант на мини-референдумите, провеждани с коректни представителни извадки от цялата общност, чиито резултати се признават от органите на местна власт, представлява реалистично, нескъпо и ефективно съчетание на пряка и представителна демокрация.
Резултати

Проведени са два мини-референдума с включването на около 2000 граждани първият третира проблема с бездомните кучета, а вторият създаването на еко-полиция (еко-инспекторат). Тези въпроси се включват в сесии на ОбС-Пловдив за гласуване от съветниците. Общинската администрация започва прилагането на взетите съвместно от граждани и съветници решения. Повишава се интересът на пловдивчани към участие в общинското управление и в решаването на общоградски проблеми, увереността в силата на гражданското общество.
Иноватор: Николай Близнаков
Дата на публикация: 01 септември 2003
Номинации: 4
Николай Близнаков
Председател
Plovdiv - 4000
ул. К. Пастухов 4
Tel:(032 ) 635 575
Fax:

[Номинирай]

назад

Valid XHTML 1.0 Transitional


Разпечатано от сайта на ФРМС - Printed from the FLGR Website.
Сайт, разработен от Нимасистъмс. Developed by Nimasystems.
www.nimasystems.com, +359 896 610 876, [email protected]